MIEJSKIE KOŁO TURYSTYKI ROWEROWEJ "RELAKS" STOWARZYSZENIE POŻYTKU PUBLICZNEGO

Rajd Niepodległościowy PDF Drukuj Email

 

 

 

 

W ramach Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości Miejskie Koło Turystyki Rowerowej RELAKS Lubartów w niedzielę 5 sierpnia 2018 roku zorganizowało Rajd Rowerowy Szlakami I Brygady na Lubelszczyźnie.

Grupa 30 osób, członków naszego koła, trasą przez Nowodwór, Kozłówkę, Bratnik dotarła w okolice Samoklęsk do miejsca, w którym znajdowała się Komenda I Brygady Legionów Polskich. Prezes MKTR przybliżył uczestnikom historię działań wojennych na tym terenie. Strefa działań I Brygady obejmowała miejscowości, które mijaliśmy po drodze a także miejsce docelowe rajdu Ożarów. Tutaj we młynie folwarcznym Józef Piłsudski 5 sierpnia 1915 roku, na pierwszą rocznicę rozpoczęcia wojny, wydał słynny rozkaz do legionistów. W skupieniu wysłuchaliśmy jego treści.

Nastąpiła chwila wspomnień. Jedna z uczestniczek przedstawiła zdjęcie swojego ojca piłsudczyka mieszkańca Kamionki, w mundurze legionisty. Druga opowiedziała o pobycie Józefa Piłsudskiego w Michowie w domu jej ciotki i o tym jak z wielkim pietyzmem przechowywano łóżko, na którym spał. Dziś na domu, w którym przebywał znajduje się tablica pamiątkowa, która mówi o tym fakcie. Na koniec pobytu w tym szczególnym miejscu odśpiewaliśmy pieśń ? My pierwsza brygada?.

W nastrojach refleksyjnych, ale pozytywnie nastawieni wyruszyliśmy w dalszą drogę. Ścieżką między stawami przez Biadaczkę, Dąbrówkę dotarliśmy do Starego Tartaku. Tam spotkanie ze znajomymi rowerzystami, podzielenie się wrażeniami i po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy do Kopaniny. Lejący się żar z nieba nie przeszkodził w przygotowaniu ogniska i wspólnym pieczeniu kiełbasek. Apetyty dopisywały wszystkim. Zanim w pełni sił wyruszyliśmy w drogę powrotną, prezes koła podziękował wszystkim uczestnikom za udział w tym patriotycznym wydarzeniu i zaprosił do udziału w następnych rajdach organizowanych przez MKTR ?Relaks?.

 

`                                                                                            Relacja uczestniczki