MIEJSKIE KOŁO TURYSTYKI ROWEROWEJ "RELAKS" STOWARZYSZENIE POŻYTKU PUBLICZNEGO

II Międzynarodowy Rajd Rowerowy Raseiniai (Litwa) - Lubartów - 21-29.05.2004 r. PDF Drukuj Email

 

Rajd odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Lubartowa pana Jerzego Zwolińskiego i Burmistrza Raseiniai pana Edmundasa Jonyli. W rajdzie wzięło udział 53 osoby /25 Litwinów oraz 28 Polaków/. Stronę polską reprezentowała młodzież z I LO, II LO,RCEZ, GIM.nr1, ZS Nałęczów. Litwę reprezentowała młodzież ze szkół średnich z zaprzyjaźnionego z Lubartowem miasta Raseiniai. Trasa rajdu przebiegała przez Raseiniai - Jurbarskas - Sakai - Lazdijai - Grodno - Dobrowolę - Kamieniec - Brześć - Włodawę - Ostrów Lubelski - Lubartów. Każdy uczestnik rajdu otrzymał koszulkę , pamiątkowy znaczek, identyfikator oraz proporczyk koła rowerowego. Podczas rajdu towarzyszyły 2 wozy techniczne.

 

W drodze do Raseiniai uczestnicy rajdu zatrzymali się na kilka godzin w Wilnie, gdzie zwiedzano miasto. Uroczyste rozpoczęcie rajdu nastąpiło w dn.23 maja w Raseiniai na które przybyli liczni mieszkańcy miasta, władze miejskie, przedstawiciele parlamentu litewskiego,przedstawiciele prasy i telewizji. Na poszczególnych etapach organizowane były konkursy ze znajomości przepisów ruchu drogowego, tematyki przeciwalkoholowej, konkurs na znajomość języka litewskiego dla Polaków i języka polskiego dla Litwinów. Wieczorami odbywały się spotkania z miejscową ludnością, ogniska, koncerty zespołów muzycznych. Na etapach litewskich dołączała do grupy w formie sztafety miejscowa ludność , która towarzyszyła nam aż do granicy białoruskiej. Uroczyste zakończenie rajdu odbyło się w dn. 29 maja na Rynku w Lubartowie na które stawiły się władze miejskie, zaproszeni goście. Poszczególne drużyny otrzymały puchary za uczestnictwo w rajdzie.

 

Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a osoby wyróżnione nagrody w postaci akcesoriów rowerowych. Uroczystość zakończenia rajdu uświetniła lubartowska orkiestra strażacka, która ku radości zmęczonych ale szczęśliwych rajdowiczów i licznie zebranej publiczności zagrała kilka rytmicznych utworów.