MIEJSKIE KOŁO TURYSTYKI ROWEROWEJ "RELAKS" STOWARZYSZENIE POŻYTKU PUBLICZNEGO

Rajd rowerowy po Roztoczu - 18-19.10.2014 PDF Drukuj Email

 

W dniach 18-19.10.2014 odbył się międzynarodowy rajd rowerowy po południowym Roztoczu. W Hucie Różanieckiej czekali na nas  koledzy z Brześcia Igor i Eryk.
Po zakwaterowaniu wyruszamy na trasę - Huta Różaniecka, Ruda Różanecka, dalej Płazów Lowcza Brusna do Horyńca Zdrój (miejscowość przy granicy z Ukrainą).
Dzień sobotni 18 pażdziernika zapowiadał się nie ciekawie, niebo było zachmurzone, nad ziemią unosiła się mgła. Po południu wyjrzało słońce, zrobiło się ciepło, jak na drugą połowę października.
W programie rajdu było zwiedzanie bunkrów - pasa radzieckich umocnień ciągnących się wzdłuż granicy III Rzesza i Związku  Radzieckiego ? okupantów Polski z 1939r  na mocy  paktu Ribbentrop ? Mołotow  i wykonujemy pamiątkowe zdjęcia.
Sobotnia trasa prowadziła przez wymienione miejscowości,  i dukty leśne  przepięknej Puszczy Solskiej. Do Horyńca docieramy około 13.00, w miejscowej restauracji zmawiamy obiad i omawiamy dalszą drogę.
Kolejną miejscowością  była  Radruż z unikalną cerkwią z XVII?wieku.
Drewniana cerkiew jest zjawiskiem unikalnym na skalę światową o niespotykanym stylu architektonicznym-podczas gdy w Europie  Zachodniej zaczęło dominować budownictwo oparte na kamieniu i cegle to u nas w kraju dominowało drewno.
W architekturze sakralnej cerkwi dominują wpływy bizantyjskie .
Miejscowość Radruż zasłynęła też z rozbicia oddziałów tatarskich przez Jana III Sobieskiego w 1672r w ramach wypraw na Czambuły Tatarskie.
Do bazy noclegowej  Huty Różanieckej docieramy dość póżno ,bo po godzinie 20-ej.
Wracamy z przygodami  które nam się przydarzyły... pomimo że mieliśmy do dyspozycji mapę i gps... Trasa którą pokonywaliśmy była z dużymi wzniesieniami to wymagało wysiłku (200-300 m podjazdy).
Igor gotuje kaszę w żeliwnym garnku na ognisku zaś Kazik sporządza bukiet warzywny w kształcie kwiatu (zestaw cebula?ogórek-pomidor).

Niedziela 19 pażdziernika jest kolejnym dniem zwiedzania Roztocza - z rana udajemy się do Susca i podziwiamy cuda natury - szumy na Tanwi, następnie dojeżdżamy do miejscowości Narol, zwiedzamy Pałac Łosiów zbudowany na rzucie podkowy, dziedzińca z  ozdobną bramą zbudowany w stylu barokowym w latach 1776-1781.
Czas wracać na bazę, do Huty Różanieckiej. Jedziemy w ciepłym przepięknym słońcu podziwiając piękno natury ? zwierzęta leśne, szumy drzew i śpiew ptaków.
Na bazę wracamy w południe, sporządzamy wspólny obiad pakujemy rzeczy i wracamy do swoich domów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność i zapraszamy  na kolejną wyprawę organizowaną przez Relaks. Do zobaczenia.